Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Projesi’nin İkinci Yılında Konya’da Çiftçilere Tohum Dağıtıldı

Yudum ve Tohum Derneği’nin başlattığı Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’nde ikinci yıla girildi. Geçen yıl Trakya’da yapılan ilk deneme ekimi sonrası proje, bu yıl da Konya’da devam ettirilecek. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Karatay Ziraat Odası teknik desteği ile yürütülen projede Konya’daki çiftçilerimize ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Yudum ve Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Karatay Ziraat Odası teknik desteği ile yürütülen ‘Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ikinci yılında Konya’daki çiftçilere verimli ayçiçeği tohumları dağıtıldı.

Türkiye’de yüksek verimli yerel ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi ve çeşitliliğin artırılması hedeflenen projede 23 Mart 2022 Çarşamba günü Konya’daki çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında geçen yıl Trakya bölgesinde beşi tescilli, beşi ise tescillenme adayı toplam on çeşit yerel tohum ekilerek hasat yapıldı. Bu yıl Konya’da Yenikent, Göçü, Ovakavağı, Yarma ve Karakaya köylerinde üç tescilsiz ve iki tescilli olmak üzere toplam beş çeşit yerel tohum ekimi yapılacak.

Projenin Konya ayağında ilk olarak beş köyde yaşayan çiftçilerden bir çiftçi ağı oluşturuldu. Çiftçi ağına dahil olan kadın, genç ve ihtiyaç sahibi çiftçiler önceliklendirilerek tohum desteği verildi. Çiftçilere proje süresince yüz yüze eğitim ve teknik uygulama desteği de sağlanıyor.

Projede sürdürülebilirlik esas alındı

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum’un, Tohum Derneği ile birlikte başlattığı projede yerel tohumlarla yerli üretimi artıracak ve çiftçileri her anlamda destekleyecek şekilde sürdürülebilirlik esas alındı. Geçen yıl Trakya bölgesinde kurulan çiftçi ağına dahil çiftçilere tohum desteği verilmişti. Bu yıl da Konya ve Trakya bölgesinde çiftçilerimize yapılacak tohum desteği ile 2022 yılında toplam 40 çiftçiye, 1.200 dekarlık alan için tohum desteği sağlanmış olacak. Bu yıl ağustos ayında yapılacak hasat sonrasında deneme yapılan çeşitlere verimlilik analizi de uygulanacak. Verimliliği kanıtlanan yerel tohumlar tescillenerek yerli üretimimize kazandırılmış olacak.


Tohum Derneği Hakkında:
Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, doğal kaynak yönetiminde karasal ekosistemin korunması, gelişmesi ve sürdürülebilir kullanımında proje ve programlar geliştirerek ve uygulayarak ulusal ekonomi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

Sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi için; bilim, teknoloji ve deneyimlerin ışığında ve ilgili tüm taraflarla iş birliği içinde insani, toplumsal ve kültürel değerlere saygı göstererek, çevresel konulara ve sorunlara odaklı programlar ve özellikle de proje ve eğitimler hazırlayarak katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Savola Gıda Hakkında:
Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine ilk olarak 1975 yılında İstanbul Haliç fabrikasında başladı. 1984 yılında fabrikanın Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçiçek ve mısır yağında da üretim hacmini artırdı. 2017 yılında şirket unvanı Savola Gıda San. ve Tic. A.Ş olarak değişti. Şirket, 2017 yılında Egemden markasının lansmanını gerçekleştirerek zeytinyağı pazarında uzman ve güçlü duruşunu pekiştirdi. Sıvı yağ pazarında yıllardır Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üreten Savola Gıda’nın 23.000 m2 açık alan üzerine kurulu Ayvalık’taki fabrikasının yıllık üretim kapasitesi, mısır yağı ve ayçiçek yağı için 150.000 ton, zeytinyağı için 20.000 tondur. Savola Gıda, Türkiye’de yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir; yüksek teknolojisiyle Nisan 2018’de yeni margarin üretim tesisini faaliyete alarak Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaptı. Şirket, yerli üretimi artırmak ve çiftçilerimize destek olmak hedefiyle 2021 yılında Tohum Derneği işbirliği ile Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’ni başlattı.

 

Palladium Tower, Barbaros Mah. Kardelen Sok. No: 2 Kat: 36 D: 123
İstanbul TR, 34746 Ataşehir/İstanbul
T: +(90) 216 578 68 00
F: +(90) 216 573 66 34
0850 622 39 36
savolainfo@savola.com
Harita için tıklayınız
YUKARI