Savola Gıda ayçiçek ve zeytinyağının ardından hedef büyüttü

Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Savola Gıda, sıvı yağ pazarındaki başarısının yanı sıra uzun yıllardır Türkiye’de zeytinyağı üretiminde ülkenin en büyük markalı zeytinyağı ihracatçısı konumunda olmaya devam ediyor. Yatırımlarına devam eden Savola Gıda; Yudum, Sırma, Egemden, Cielo ve Brillo markalarındaki başarısını yeni markaları ‘Sava’ ve ‘Vala’ ile sürdürmeye devam edecek. Özellikle hane tüketiminin vazgeçilmez oyuncusu olan Savola Gıda, Nisan ayı itibariyle margarin markaları olan Sava ile endüstriyel mutfaklarda, Vala ile ise pastacıların en büyük yardımcısı olacak. 12 milyon dolarlık yatırımla Ayvalık’ta faaliyete geçen fabrika ‘Sava’ ve ‘Vala’nın üretiminde kullanılıyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde 10 milyon dolar daha yatırım planlanıyor.

Sava ve Vala ile endüstriyel alanda fark yaratacağız

Ayvalık’ta bu yıl 14.’sü düzenlenen Ayvalık Zeytin Hasadı etkinliklerinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Houmer Balazadeh; “18.000 m2’lik açık alan üzerine kurulu Ayvalık fabrikamız ile bugün ayçiçeği, zeytinyağı ve mısırözü yağı kategorilerinde 100’den fazla ürün çeşitliliği sunuyoruz. Bu güne kadar sektörde öncülük eden çalışmalara  imza attık bundan sonraki dönemlerde de tüketicilerimizin ihtiyaçlarına uygun ürünler sunmaya devam edeceğiz. hem sıvıyag hem de margarinde inovasyon odaklıyız. Daha kaliteli beslenme ve lezzetli gıdalar için katma değerli ürünler yaratıyoruz. Yeni margarin tesisimiz bunun için en son teknoloji ile yapıldı. Bu yıl Savola Gıda olarak endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına da girdik. Endüstriyel kullanım için Sava, pastacılar için Vala yeni markalarımız oldu. Yeni markalarımız için Türkiyenin en donanımlı tesislerinden birini hayata geçirmiş bulunuyoruz çok iyi bir ekibi biraraya getirdik. Margarin tesisimizin üretim kapasitesi şuan 30 bin ton seneye kapasiteyi 45 bin ton ve sonraki sene de 70 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu kategoride yapılmamış çalışmalara imzamızı atmaya hazırlanıyoruz inovatif ürünlerimiz çok yakında sektör ve tüketicilerimizle buluşacak dedi.”

Ambalajlı zeytinyağı ihracatında lideriz

Balazadeh; “Zeytinyağında Türk zeytinyağını dünyaya tanıtmak ve tüketimini artırmak istiyoruz. Devletimizden de Türk zeytinyağının uluslararası olarak tanıtımına katkı saylayacak destekler istiyoruz. Türk zeytin yağları kalitesi ile global arenada rekabet edecek kadar güçlü. 2015 yılından beri en büyük ambalajlı zeytinyağı ihracatçısıyız zeytinyağında 4000 ton, toplam 6000 ton ihracat gerçekleştiriyoruz, ihracat cirosumuz 25 milyon dolar.

Toplam bitkisel sıvı yağ ihracatımızın (zeytinyağı hariç) toplam yağ kullanımının yüzde 32’sini oluşturmaktadır. Ürünlerimiz; Fransa, İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Japonya pazarlarında yer almakta. Hızla büyüyen ihracat hacmimizde Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Togo’ya  düzenli olarak ihracat yapmaktayız. Kısa süre önce Kanada da cok önemli bir zincir mağaza ile anlaştık. Hedef pazarlarımız öncelikli olarak Çin, Uzakdoğu ve Amerika.

Zeytinin başkentinden sofralara ‘Egemden’

30 yıl önce lezzet yolcuğuna Ayvalık’ta başlayan ve Türkiye’nin en sevilen lider sıvıyağ markası Yudum, hikâyesine 2017’de hayata geçirdiği doğduğu toprakların bereketini, ruhunu, lezzetini yansıtan Egemden zeytinyağı ile devam ediyor. Ekim-Kasım döneminde toplanılan Ege’nin ilk hasat mahsulünden üretilen Egemden Erken Hasat, özenle toplanan Ege zeytinlerinin, 27 derecenin altında soğuk su kullanarak sıkılması sonucunda ortaya çıkan yoğun meyvemsiliği ve kokusu ile Egemden Soğuk Sıkım Ege zeytinlerinin sanayi bölgesinden uzakta, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmadan üretilmesiyle sofraları lezzetlendiren Egemden Organik Sızma zeytinyağı gurmelerinin damak zevklerine uygun.

Egemden gurme lezzetler ailesine yeni katılan trüflü ve çikolata aromalı zeytinyağı çeşitleriyle leziz ve birbirinden güzel tariflerle sofralar şenleniyor. Çikolata tutkunlarının sofralarından eksik etmeyecekleri Egemden Çikolata Aromalı Zeytinyağı, lezzetli hem de sağlıklı bir çikolata kreması alternatifi oluşturuyor. İçine girdiği lezzetleri taçlandıran enfes trüf aroması yemeklerine alışılmışın dışında yeni tatlar kazandırmak isteyenler için Egemden gurme serisinde Egemden Trüflü Zeytinyağı yerini alıyor.

Başarısını ödüllerle kanıtlıyor

Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Savola Gıda, başarısını kazandığı ödüller ile kanıtlamaya devam ediyor. Egemden, Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından olan Ambalaj Ay Yıldızları Ödülleri’nde 2 tane ‘Altın Ödül’e layık görüldü. Ayvalıklı kadınlar tarafından tasarlanan şişeler Lüks Ambalajlar Kategorisi’nde, Ümit Ünal tarafından tasarlanan gurme seri cam şişeleri Gıda Kategorisi’nde Altın Ödül’ün sahibi oldu. Lüks Ambalajlar Kategorisi ve Gıda Kategorisi’nde Altın Ödüle layık görülen Egemden aynı zamanda Avrupa’nın en prestijli yarışması olan London International Olive Oil Competitions’da gurme serisi ile de Platinum, Silver ve Gold ödüllerine layık görülmüştü. Bununla birlikte Savola Gıda, dünyanın her yerinden iş mükemmelliğini tanımlamak üzere düzenlenen International Business Excellence Awards’da Food&Beverage kategorisinde ödüllendirildi.

Kadınların hayalleri birer sanat eserine dönüşüyor

40’dan fazla Ayvalıklı kadının yer aldığı proje Egemin Bereketi Kadının Emeği projesi ile özel olarak tasarlanan cam şişeler, boyalar ve tüm gerekli materyaller ile yörenin maharetli kadınların ellerine teslim ederek, onların renkli dünyalarını, hayallerini bu şişelere resmetmelerini sağlanıyor. Egemden şişelerini süsleyen her bir figür, Ayvalık’tan ilham alınarak, bölgeyle özdeşleşmiş simgelerden oluşuyor.

Zeytin tutkunları 14.kez buluştu

Türkiye’nin dört bir yanından gelen zeytin sektörünün temsilcilerini ve zeytin sevenleri buluşturan Ayvalık Zeytin Hasat Günleri bu yıl 14.kez düzenlendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası tarafından ortaklaşa organize edilen etkinlik olan 14. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, 26-27-28 ve 29 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Egemden’in de sponsor olarak yer aldığı bu yılki etkinliklerin teması; ‘Zeytinyağı Sağlıktır’ oldu. Etkinlikler kapsamında, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle birlik sokak sanatçılarının gösterimleri renk kattı. Geleneksel zeytin hasatı şenlikleri belediye bandosu eşliğinde yapılan halk yürüyüşü başladı. Yöresel kıyafetleri ile çiftçi kadınlar renk kattı.

Palladium Tower, Barbaros Mah. Kardelen Sok. No: 2 Kat: 36 D: 123
İstanbul TR, 34746 Ataşehir/İstanbul
T: +(90) 216 578 68 00
F: +(90) 216 573 66 34
0850 622 39 36
savolainfo@savola.com
Harita için tıklayınız
YUKARI