SAVOLA GIDA
İYİ BESLENME SAĞLIKLI YAŞAMSIKÇA SORULAN SORULARYAĞLARIN FAYDALARI

Kilo vermek için yağ tüketimini durdurmalı mıyım?

Kilo vermek için, dengeli bir yaşam programı içinde yağı tamamen çıkarmak doğru olmaz. Çünkü yağların vücudumuzda çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Yağı çok sınırlandırılmış diyetler, cilt, saç ve hormon problemlerinin yanı sıra vitamin yetersizliklerine sebep olabilir. Öğrenme ve hafıza gücü içinde yağ asitleri önemli görevler alır. Yağsız bir diyet uygulamayın çünkü:

  • Deri altı yağ tabakası vücut ısısının kaybını önler. Kış aylarında yağlı olan bireyler zayıf olanlara göre daha az üşür ve daha çok terler. 
  • Yağ, organları çevreleyerek dış etkenlerden korur.
  • Yağda eriyen vitaminlerin emilimi için ortamda yağ olması gerekir.
  • Uzun süre midede kalarak midenin boşalmasını geciktirir ve tokluk hissi verir.
  • İçinde yağ bulunan fosfolipitler beyin ve sinir dokuları için gereklidir.

Her öğün dengeli yağ tüketimi neden önemli?

Öğünlerimizde farklı kaynaklardan olmakla birlikte dengeli beslenme için mutlaka yağ tüketmeliyiz. Sabah kahvaltısında zeytin, zeytinyağı veya ceviz tüketerek, öğlen yemeğindeki kuru baklagil yemeğinizi ayçiçek yağıyla yaparak, pilavınıza biraz tereyağı biraz omega-3 içren sıvı yağ ekleyerek, akşam çorbanıza farklı bir yağ grubu ekleyerek, küçük seçimlerle aslında dengeyi sağlamak çok kolay. Mutfağınızda farklı şekillerde pişirdiğiniz her yemek için ona uygun yağı kullanmak, hem yağ tüketiminizi çeşitlendirerek dengeli beslenmeyi sağlayacak, hem de malzemeye uygun pişirme yöntemi sayesinde aldığınız lezzeti artıracak. Yağda çözünen vitaminler olan A, D, E ve K ‘nın vücut tarafından daha kolay emilmesi için dengeli yağ tüketiminin önemlidir.

Yağda eriyen vitaminler ne işe yarar?

A vitamini; göz sağlığı, cilt ve bağışıklık sistemi için çok önemli.

D vitamini kalsiyum emilimini sağlar, kemik ve dişleri güçlendirir.

E vitamini önemli bir antioksidan olarak hücre duvarlarının korunmasına yardımcı olur.

K vitamini ise kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Ayrıca menapoz sonrası kemik kaybını önler.